Kuidas vale raamatupidamine võib ettevõttele kahju tuua?

Raamatupidaja kui usaldusväärne partner

Kuidas vale raamatupidamine võib ettevõttele kahju tuua?

Korrektne ja õige raamatupidamine on iga ettevõtte edu alus. Vale või ebapiisav raamatupidamine võib kaasa tuua mitmeid ootamatuid ja kahjulikke tagajärgi, mis võivad mõjutada nii ettevõtte finantsilist seisu kui ka mainet. Üks oluline aspekt, mis võib raamatupidamise kvaliteeti mõjutada, on raamatupidaja pädevus ning tema võime ettevõtjale asjakohast nõu pakkuda.

Raamatupidaja kui usaldusväärne partner

Raamatupidaja pädevusest rääkides on oluline mõista, et raamatupidaja ei ole ainult numbrite sisestaja ja arvude kokkupanija. Hea raamatupidaja peaks olema ettevõtte usaldusväärne partner, kes suudab ettevõttele mitmekülgset tuge ning nõustamist pakkuda. See hõlmab mitte ainult raamatupidamise korraldamist vastavalt seadustele, vaid ka soovituste andmist maksusoodustuste kasutamiseks ning strateegiliste otsuste tegemiseks.

Paraku võib juhtuda, et mõned raamatupidajad ei paku piisavalt nõustamist ega soovitusi, jättes ettevõtja oluliste otsuste tegemisel segadusse ja hätta. Näiteks võib juhtuda, et raamatupidaja ei soovita maksusoodustusi, mis võiksid aidata ettevõttel maksukohustustelt kokku hoida. Selleks võib olla kaks põhjust. Raamatupidajal võivad olla piiratud teadmised või arusaam olukorrast või ta lihtsalt keskendub oma põhiülesadele, ilma, et tunneks vajadust klienti lisaks aktiivselt nõustada.

Käibemaksukohuslaseks või mitte?

Alustava ettevõtja üks põhilisemaid küsimusi on, kas hakata käibemaksukohuslaseks või mitte. Hea raamatupidaja peaks suutma ettevõtte olukorda ja vajadusi hinnata ning anda selle põhjal soovitusi, kas käibemaksukohuslaseks hakata või mitte. Näiteks, kui ettevõtte klientuur koosneb peamiselt eraisikutest, siis on mõistlikum käibemaksukohuslaseks mitte hakata, et vältida tarbetut bürokraatiat ja maksukohustusi. Kui raamatupidaja aga sellist nõu ei paku, võib ettevõte ebavajalikku maksukoormuse alla sattuda ja kaotada ressursse, mis võiksid olla hoopis ettevõtte arendamisse suunatud.

Mida teha, kui ma ei ole raamatupidaja tööga rahul?

Olukorras, kus ettevõtja ei ole oma raamatupidajaga rahul või vajab spetsiifilist nõu, on oluline meeles pidada, et peamine eesmärk on ettevõtte edu. Kui raamatupidaja ei suuda vajalikku tuge ja nõustamist pakkuda, tuleb kaaluda teisi võimalusi või otsida täiendavat abi väljastpoolt. Lõppude lõpuks peaks raamatupidaja olema ettevõtte partner, mitte ainult numbrite sisestaja.

Kokkuvõte

Selleks, et puudulikust raamatupidamisest tulenevaid võimalikke kahjusid vältida, on oluline tagada, et ettevõtte raamatupidaja oleks pädev ning suudaks asjakohast nõu ja tuge pakkuda. Ettevõtja peab oma õigustest ja võimalustest teadlik olema ning vajadusel abi otsima, et tagada ettevõtte finantsilise tervise ja jätkusuutlikkuse säilimine. Oluline on leida raamatupidaja, kes sinu soove ja vajadusi mõistab.